לאחר כמה שנים עם המכונית המשפחתית, שנים שבהן נסעתם לטיולים בצפון, לאירועים בדרום ולשורה ארוכה של סידורים המרכיבים את השגרה היומית העמוסה שלכם, הגיע הזמן להתחדש ולרכוש רכב חדש, בטיחותי ומאובזר שאיתו תוכלו לחקור את הארץ עוד קצת, לשמור על הקצב המהיר שלכם ולהרגיש בטוחים לכל אורך הדרך. אם קיבלתם את ההחלטה לרכוש מכונית חדשה הרי שנותרה בידכם עוד החלטה אחת חשובה, הקשורה לתשלום עבור המכונית. מאחר ולרובנו אין די כסף פנוי לרכישת מכונית בתשלום אחד אנחנו מוצאים עצמנו בפני שלל אפשרויות: הלוואה מהבנק, שימוש בכרטיסי אשראי, פניה לחברות ביטוח לקבלת מימון או רכישת רכב דרך חברת ליסינג. השאלה המתבקשת היא מה הפתרון האידאלי ביותר, ועל השאלה הזו ננסה לענות.

 

הלוואה מכרטיס אשראי

מי שבבעלות כרטיס אשראי עם מסגרת חודשית גבוהה יכול בהחלט להיעזר בכרטיס לאישור העסקה ולרכישת המכונית החדשה שלו. אם המסגרת אינה פנויה או שאיננה מספיקה מלכתחילה לרכישת מכונית בשווי עשרות אלפי שקלים, תוכלו לבקש מחברת האשראי אישור חריג או הלוואה. עם זאת חשוב שתבחנו את הריבית שתידרשו להישלם עבור ההלוואה טרם תקבלו את ההחלטה, וכן כדאי לדעת שהלוואה מטעם חברת האשראי תינתן לרוב עד לסכום של כ-30,000 שקלים. אם הסכום הדרוש לכם גבוה משמעותית מסכום זה, ייתכן שתצטרכו למצוא פתרון אחר.

 

בנקים, חברות ביטוח ובתי הלוואות

הבנקים מעניקים כיום הלוואות לרכישת רכבים, והם עושים זאת בשמחה בתנאי שתעמדו בכמה תנאים מוגדרים. סביר להניח שתצטרכו להציג את התנועות האחרונות שלכם בחשבון כדי שהבנק יידע שאתם עומדים בהתחייבויות שלכם, להציג תלושי שכר ובמקרים נדירים גם לשעבד את הרכב. כך או כך כדאי שתשוחחו עם הבנקאי גם על הריבית המוצעת וגם על פריסת התשלומים. במקרים רבים תוכלו להתמקח על הריבית, ודרך הבנק היא עשויה להיות ידידותית ונמוכה יותר בהשוואה להלוואות אחרות, לרבות הלוואה מחברת האשראי שלכם. אם הבנק שלכם נוקשה אתם עשויים למצוא עצמכם בסיור בין כמה חברות ביטוח ובתי הלוואות, וגם להם יהיו בוודאי פתרונות. עם זאת כדי שתבדקו גם כאן את הריבית ותשווה אותה לחלופות האחרות שבידכם, ובנוסף כדאי שתדעו שהלוואה חוץ בנקאית מהסוג הזה תדרוש לרוב כמה תנאים נוספים ונוקשים יותר מזה שידרוש הבנק. למשל, בית ההלוואות עשוי לדרוש ערבים שיחתמו על בקשת ההלוואה, שטר ביטחון ועוד.

 

חברות ליסינג

לבסוף ישנה שיטה נוספת, ליסינג, שלרוב מורכבת משתי חלופות – ליסינג תפעולי (נפוץ לרכבי חברה) או ליסינג פרטי, שיטה שתתאים לכם מאוד אם תרצו לחלק את התשלומים ולהחזיר לחברה מדי חודש סכום קטן (כמה מאות שקלים בלבד), וגם לשמור לעצמכם את האפשרות לרכוש את הרכב או להחליפו עם תום תקופת הליסינג.