כמעט בכל יום אנחנו שומעים על עוד תאונת דרכים, קטלנית יותר או פחות, ומדי שנה אנחנו נתקלים בסטטיסטיקות מטרידות הקשורות למספר ההרוגים בדרכים. לצד התאונות הקשות יותר אנחנו גם שומעים את דיווחי התנועה בתחנות הרדיו, שבהם נשמעים לא פעם דיווחים על פקק שנובע מתאונה, שאולי לא תגיע לחדשות משום שאין בה פציעות חמורות – אבל זוהי בוודאי לא חוויה נעימה עבור הנהגים והמעורבים. אז איך  בכל זאת אפשר לשפר את המצב ולהימנע מתאונות?

מגבירים את המודעות

לפני הכל, חשוב להיות מודעים לסכנות ולהבין שכלי הרכב הוא בהחלט מפנק ומשנה חיים, אבל אם תפעלו באופן לקוי הוא ישנה את חייכם בדרך שלילית למדי. המודעות לסכנות מגבירה את הערנות והיא אולי תגרום לכם לחשוב פעמיים לפני שתתפתו לקרוא את הודעת הטקסט שנשלחה בזמן הנהיגה, או לנהל שיחה אם הדיבורית הפסיקה לעבוד. גם השמירה על מהירות הנסיעה והימנעות ממהירות מופרזת, וגם תשומת הלב לנעשה סביבכם, איתות לפני מעבר בין נתיבים ובחינת המראות לפני כל סטייה מהדרך – כל אלה חשובים לא רק משום שהחוקים אומרים, או  משום שלימדו אתכם בשיעורי הנהיגה. הם חשובים משום שהם מצילי חיים.

חגורת הבטיחות

לא פעם, בעיקר בקרב נהגים ותיקים יותר אבל לא רק, ניתן למצוא נהגים ונוסעים שמוותרים על חגורת הבטיחות כי היא לוחצת, מציקה או פשוט לא נעימה. מי שמוותר על החגורה בוודאי לא חושב קדימה, על אי הנעימות שתחכה לו אם ייקלע לתאונה, וגם לא על השוטר שעשוי לעצור את המכונית בצד הדרך ולהעניק לנהג קנס לא מבוטל. חגורת הבטיחות קריטית ומצילה חיים, לא פחות. סביר להניח שבבית טרחתם להתקין סורגים שקופים כדי להרגיש בטוחים יותר וכדי למנוע מהילדים ליפול החוצה, ודאגתם להזמין קבלן שיפוצים שיהפוך את הסביבה לבטוחה ככל האפשר עבורכם ועבור הילדים. אם כך, אין סיבה שבזמן הנהיגה תשכחו עד כמה הבטיחות שלכם חשובה ותקלו ראש, שהרי דווקא על הכביש אורבות סכנות רבות יותר, כמו רכבים שעוצרים במפתיע, נהגים שנוסעים באור אדום או הולך רגל שמתפרץ לכביש ומחייב אתכם לעצירה פתאומית. שמרו על הכללים, הקפידו על החוקים, ובעיקר עשו כל מה שאפשר כדי להגן על עצמכם בתוך הרכב, לרבות שימוש בחגורת בטיחות. אם אי פעם תיקלעו לצרה, זה בדיוק מה שיגן עליכם.