המכונית הפרטית שלנו היא אחד הפריטים היקרים והחשובים ביותר שיש בבעלותנו. בלעדיה נתקשה להגיע לעבודה, להסיע את הילדים לחוגים או לסחוב את כל הקניות מהסופרמרקט המרוחק עד הבית. אלא שרבים כלל אינם מודעים לכך שבתוך פעולת הנהיגה השגרתית כל כך מסתתרים כמה סיכונים הקשורים לבריאות שלנו, והישיבה הממושכת מאחורי ההגה עשויה להוביל ליציבה לקויה או לפגיעה בעמוד השדרה ובשרירים שלנו. אז איך בכל זאת תשמרו על הבריאות גם בזמן הנהיגה?

נא להתלבש בהתאם

אתם נוסעים לאירוע משפחתי עם נעליים חדשות שעדיין לוחצות או עם עקבים גבוהים שמקשים את הנהיגה הבטוחה. הפתרון שרבים בוחרים בו הוא נהיגה יחפה, או לחלופין, הם שולפים מהתיק את המזכרת שקיבלו במהלך האירוע, כפכפים לחתונה, ובוחרים לנעול אותם בעודם עושים את הדרך הביתה. אלא שנעליים לא נוחות ולא יציבות עשויות להוביל לפגיעה בכף הרגל לאחר הנהיגה, בוודאי אם היא ממושכת, והרגל הלא יציבה עשויה "לברוח" מהדוושה ברגעים קריטיים. בנוסף, אם הז'קט הצמוד שעליכם פוגע ביכולת שלכם לתפעל את המכונית בקלות, כנראה שכדאי לכם לוותר עליו לפחות כל עוד אתם אוחזים בהגה, למען בטיחותכם האישית.

ישיבה נכונה

כשאחרים נוהגים אתם יכולים להשעין את הכיסא לאחור ואפילו לנמנם מדי פעם, אבל כשאתם אלה שאחראיים להגיע אל היעד בבטחה, מומלץ ורצוי לכוון את המושב באופן מדויק. התחילו מכיוון המשענת שלכם והקפידו לשבת כשהישבן שלכם נמצא בסוף המושב, ולא בקצה, שכן כל מיקום אחר עשוי להוביל לכאבי גב וצוואר, ולפגיעה בעמוד השדרה. בנוסף, ודאו שאתם מגיעים לדוושות הגז והברקס בקלות, מבלי למתוח את הרגל וגם  מבלי שתהיו צמודים אל ההגה מדי. הברכיים שלכם צריכות להיות כפופות יחסית, והידיים אמורות לאחוז בהגה באופן משוחרר, מבלי שתמתחו את הידיים בכוח כדי להגיע אליו.

נקודת המבט שלכם

לבסוף, ודאו שאתם יכולים לראות את הדרך שלפניכם בצורה נכונה ככל האפשר. אם אתם מרגישים שאתם נמוכים  מדי, הגביהו את הכיסא ובמידת הצורך גם את ההגה. רצוי שתסדרו גם את משענת הראש ותניחו לראשכם להישען בנוחות מרבית, תוך שהמשענת קרובה אליכם ככל האפשר. זוהי נקודה קריטית שחשיבותה תתברר אם חלילה תיקלעו לתאונה. במצב כזה, הנפת הראש לאחור תוביל לפגיעת ראש קשה, בעוד משענת קרובה תשמור עליכם הרבה יותר. מאחר ואין לכם לאן לברוח בשעת צרה, ואין שטיח רך ונעים שירכך את המכה, אתם חייבים לשמור על עצמכם כמה שרק אפשר.