הגיע הזמן להחליף מכונית ואתם מתלבטים מה הצעד הבא שלכם. האם עדיף לקנות מכונית משומשת או חדשה, האם ליסינג עדיף על הלוואה מהבנק ואיך מתמודדים עם שלל ההוצאות הנלוות, לרבות ביטוח רכב, דלק ותחזוקה שוטפת. אין ספק, מכונית – ישנה או חדשה – מביאה איתה עלויות לא מבוטלות. מצד שני, המחירים הללו אינם השיקול העיקרי שעומד בפנינו כשאנחנו מקבלים החלטה גדולה כל כך. הצורך להתנייד, להגיע למשרד, לקחת את הילדים לחוגים וגם לצאת מפעם לפעם לבילוי או לאירוע משפחתי, כל אלה מחייבים אותנו להצטייד במכונית חדשה. אם כן, איך עושים את זה נכון?

הגדרת צרכים

לפני הכל חשוב שתגדירו מה בדיוק המטרות שלכם ולאילו צרכים תשמש אתכם המכונית החדשה. זוהי נקודה חשובה, שכן היא עשויה להשפיע על סוג המכונית, הדגם ובסופו של דבר גם המחיר. אם אתם צריכים להגיע למשרד ובחזרה, והרכבת או האוטובוס אינם יעילים מספיק, יכול להיות שמכונית פשוטה, גם אם היא משומשת, תהיה טובה לכם יותר. לעומת זאת, אם אתם מסיעים את הילדים לחוגים ולבתי הספר, וגם נוסעים לעיתים קרובות לטובת העסק שלכם, כנראה שתצטרכו מכונית יציבה, חדשה ועמידה יותר. אגב, אם המכונית נחוצה לכם לעבודה, יתכן שעדיף לכם להיעזר בשירותי יעוץ עסקי ולמצוא את הדרך הטובה ביותר לעשות זאת.

פתרונות מימון

מכונית משומשת זולה יותר ממכונית חדשה, אבל זה לא בהכרח אומר שיש לכם את מלוא הסכום ביד. אם כן, לאחר שתערכו את הבירורים שלכם ותקבעו את התקציב הדרוש לכם לרכישת מכונית חדשה, השקיעו עוד כמה רגעים ובדקו את האפשרויות שלכם. גם אם עומדת להשתחרר לכם קרן השתלמות בקרוב זה לא בהכרח אומר שכדאי לכם להשתמש בה. אם יש לכם במקביל תכנית חסכון בבנק, שהריבית עליה אפסית, כנראה שעדיף לכם להשתמש בה, ולהניח לקרן ההשתלמות לצבור את הריבית שהיא יכולה לצבור. לחלופין ישנה כיום אפשרות לקבל מימון לרכב, או ליסינג בשמו המקצועי, ולשלם מראש סכום שכן קיים ברשותכם. את היתרה תשלמו מדי חודש, ובאפשרותכם לקבוע את גובה ההחזר החודשי, ואת הזמן שיידרש לכם לצורך כיסוי המימון. אם יש לכם אפשרות להלוואה בנקאית בתנאים טובים, גם זו אפשרות טובה כמובן. עם זאת, ודאו שאתם לא רוכשים מכונית שאיננה בגבולות היכולת שלכם, ואל תתפתו למכונית נוצצת שאין לכם כל אפשרות להחזיק, בטח אם אין לכם עניין להיפגש בעוד כמה חודשים עם עורך דין פשיטת רגל שיחלץ אתכם מהמצב הכלכלי שאליו נקלעתם.