בואו נודה באמת. כשהזוגיות נקלעת למשבר משמעותי ואנחנו רוצים לפרק את החבילה, אנחנו פועלים מתוך רגש. מיותר לציין שהרגש הזה שלילי למדי, בין אם הסיבה לגירושין היא בגידה באמון ובין אם ריב גדול אחר הוביל לקרע שפירק את התא המשפחתי. במצב הזה אנחנו רוצים לסיים את הקשר מהר ככל האפשר, אבל גם להוציא מתוכו את כל מה שנוכל (ואם אפשר גם לרוקן את הצד השני מנכסיו).

כשיש הסכם ממון היכולת שלנו להגיע למצבי הקיצון הרגשיים הללו פחותה יותר, וזה כמובן נושא חשוב מאוד. הסכם ממון, בהנחה שהוא נחתם טרם הנישואין ובליווי עורך דין מוסמך, הוא הסכם שמגדיר באופן ברור מה מביא איתו כל צד אל הקשר, ומה יקרה אם חלילה יסתיימו הנישואין בבית המשפט או על מדרגות הרבנות. אז נכון, אחרי הצעת הנישואין אנחנו מלאים באופטימיות ומתכננים אירוע רומנטי להפליא, אבל אנחנו גם רוצים לדעת שאנחנו מגנים על עצמנו רק למקרה שמתישהו הרומנטיקה כבר לא תהיה שם, ואם נרצה להפריד כוחות.

גם הליך גירושין וגם חתימה על הסכם ממון, שניהם צעדים שדורשים מקצועיות רבה. מסמך פשוט שתכינו ביניכם לא ממש יתקבל בבית המשפט, וגם אם נדמה לכם שהליך הגירושין יעבור בקלות רבה אם החלטתם להיפרד כידידים, אתם עשויים לגלות תוך כדי התהליך שיש לכם בכל זאת כמה אינטרסים מנוגדים, ועליהם אתם מוכנים להפוך את השולחן. ליווי מקצועי הוא חשוב משום שהוא יאפשר לכם להיות ממוקדים הרבה יותר עוד בראשית הדרך. עוד לפני שתכנסו לתהליך הזה.

אז רומנטיקה וחלומות ורודים על "אושר ועושר" הם מבורכים, אבל תנו מקום גם למציאות שבה הסוף עשוי להיות קצת פחות מתוק, וגם קצת יותר מוקדם ממה שחשבתם. הסכם ממון הוא צעד אחד בדרך הזו, וניהול מקצועי של תהליך הגירושין, בליווי עורך דין מיומן, זה בדיוק מה שיהפוך את המסלול הזה לפשוט יחסית.

קצת חומר קריאה וקישורים רלוונטיים:

יהונתן גולדברג – מידע מתוך מדריך העסקים

האתר של יהונתן גולדברג – על דיני משפחה, הסכמי ממון וגירושין

יונתן גולדברג – פרופיל באתר EASY

יהונתן גולדברג – פרטים מתוך לשכת עורכי הדין

יונתן גולדברג – מתוך אתר Law Guide